Аверс печата великог жупана Стефана Немање. Фотографија је преузета са сајта „Артемиде асте“.
Према сазнањима портала Српска средњовековна историја, Историјски музеј Србије надметаће се на аукцији за печат великог жупана Стефана Немање.
До истих сазнања дошао је и портал Блиц, који пише да ће Историјски музеј Србије учествовати у аукцији печата великог жупана Стефана Немање који организује аукцијска кућа „Артемиде асте“. Новинарима Блица је то речено у Министарству културе, као одговор на питање о судбини печата великог жупана који је стављен на аукцијску продају.
„Министарство културе даје пуну подршку Историјском музеју Србије и позива остале установе културе да не дају понуде како не би једни другима подизали цену“, казали су за „Блиц“ у Министарству културе.
Како је Српска средњовековна историја прва објавила, аукција кућа „Артемиде асте“ ставила је печат великог жупана Стефана Немање на аукцију. Почетна цена печата је 1000 евра. Аукција ће бити одржана 6. и 7. маја.
Реч уредника
Сајт Српска средњовековна историја поздравља одлуку Историјског музеја Србије да се надмеће за печат Стефана Немање и руководству и запосленима те установе културе пружамо пуну подршку у тој борби за српско културно-историјско наслеђе. Надамо се да ће Историјски музеј бити победник на аукцији и да ће вратити овај изузетно вредан културно-историјски предмет у Србију.
Користимо ову прилику да позовемо све колекционаре који су планирали да учествују у овој аукцији да одустану од тог плана и тако помогну да се поменути печат нађе у Србији и Историјском музеју. У питању је заиста изванредно вредан предмет који треба да буде у власништву државе и део музејске поставке, доступан широј и стручној јавности током целе године, а не део приватне колекције.
Печат Стефана Немање
Печат Стефана Немање направљен је од олова, тежак скоро 21 грам, а пречника је 35 милиметара.
На аверсу печата је првомученик Свети Стефан, заштитник династије Немањић. Обучен је у одело ђакона, стоји, а у рукама држи дарохранилиц и кандило.
На реверсу печата налази се натпис на грчком језику „ΣΦΡΑΓΙC/ CTΕΦANOΥ/ ΜΕΓΑΛOΥ/ ΖΟΥΠΑΝΟΥ/ ΤΟΥ ΝΕΜΑ/ ΝΙΑ“. У преводу на српски он гласи: „Печат Стефана великог жупана Немање“.
Печат потиче из друге половине 12. века, односно најраније из 1166. године када је Немања постао велики жупан.
Печати српских средњовековних владара су веома ретки и представљају право културно-историјско богатство. Два печата Стефана Немање чувају се у Народном музеју Србије, а један у Ермитажу у Санкт Петербургу.
Pitanje je,odakle doticnom gospodinu koji ga je oglasio ili aukcijskoj kuci,pečat koji je poreklom iz Srbije I šta traži u inostranstvu.Zasto otkupljivati nesto sto je u vlasništvu Srbije?Sve smo prodali i prošlost i sadašnjost i budućnost.
Плакат за предавање „Свети Сава и Византија“. Фотографије је преузета са сајта Српског историјског друштва.
У уторак, 21. јануара 2025. године, са почетком у 19 часова, у Концертној дворани у Смедереву, у оквиру 36. Смедеревских светосавских свечаности, биће одржано предавање „Свети Сава и Византија“.
Предавање „Свети Сава и Византија“ ће одржати проф. др Драгољуб Марјановић, ванредни професор на Катедри за историју Византије Одељењу за историју Филозофског факултета Универзитета у Београду и потпредседник Српског историјског друштва.
Тема је доста широко замишљена. Њен циљ је да обухвати неке од најзначајнијих елемената византијско-српске историје позног 12. и прве половине 13. века. У то доба је Сава Немањић укључио „свој род” у византијски православни културни круг, пише у најави догађаја коју је објавило Српско историјско друштво.
Биографија проф. др Драгољуба Марјановића
Рођен је 30. јула 1980. године у Београду. Докторирао је на Катедри за историју Византије на Одељењу за историју Филозофског факултета Универзитета у Београду 2014. године.
Изабран је за ванредног професора 2020. године. Од докторских студија до данас учествовао је на више националних и међународних научних конференција.
Објављује радове у домаћим и страним научним часописима на теме односа цркве и државе у Византији, историје верских покрета у Византији и византијске ортодоксије, византијске књижевности и политичких, културних и црквених односа Византије и средњовековне Србије.
До сада је објавио две књиге „Creating Memories in Late 8th century Byzantium. The Short History of Nikephoros of Constantinople“ и „Византијски свет и Српска црква у 13. и 14. веку“.
Фреска владара у католикону Старог манастира Таксијарха у Егијалеји за коју научници сматрају да представља последњег византијског цара Константина XI Палеолога. Фотографија је власништво Министарства културе Грчке.
Фреска је пронађена током рестаураторских радова у католикону Старог манастира Таксијарха у Егијалеји, близу Егије, пише грчки портал Прототема, а преноси Српска средњовековна историја.
У католикону Старог манастира Таксијарха у Егијалеји, само 15 километара од Егије, сачувана су два слоја фресака високог уметничког квалитета из касновизантијског периода. Они одражавају естетске трендове Цариграда.
Током њихове рестаурације, др Анастасија Кумуси, директорка Ефората антиквитета Ахаје, идентификовала је у другом слоју фресака — датираних у средину 15. века на основу стилских критеријума — јединствени портрет последњег византијског цара Константина XИ Палеолога.
„Посао који је спровео Ефорат антиквитета Ахаје у оквиру Министарства културе још једном се показао као изузетно значајан, јер открива јединствена археолошка сведочанства повезана са историјским личностима. Научно особље Ефората Министарства, са великим искуством, високом стручношћу и свеобухватним познавањем историјских догађаја и археолошких података, способно је да детаљно документује сваки налаз који изађе на видело.
У овом случају, портрет се везује за последњег византијског цара и представља једини познати његов портрет настао за његовог живота. Уметник је вероватно приказао црте Константина XI Палеолога на основу директног посматрања, што значи да модел није био званични царски портрет, као што је уобичајено, већ сам цар“, казала је грчка министарка културе Лина Мендони.
Фреска приказује лик зрелог човека који носи царске регалије (раскошни лорос преко сакоса светле боје и круну украшену драгуљима) и држи жезло са укрштеним врхом.
Његов златовезом извезени пурпурни огртач красе медаљони са двоглавим орловима са круном између глава, што је препознатљив симбол царске породице Палеолог. Присуство двоглавих орлова на одећи, у комбинацији са другим инсигнијама, омогућава посматрачима да особу са фреске идентификују као цара.
Констанантин XI Палеолог
Константин XI Палеолог био је последњи ромејски цар, који је на престо дошао 1448. године, наследивши свог брата Јована VIII Палеолога.
Константин XI је био син ромејског цара Манојла II Палеолога и његове супруге Јелене Драгаш, ћерке српског властелина Константина Драгаша.
Константин XI је преко своје мајке Јелене и деде Константина водио порекло од српске средњовековне династије Немањића. Наиме, мајка његовог деде Константина Драгаша била је Теодора Немањић, ћерка српског краља Стефана Дечанског и српске краљице Марије Палеолог.
Занимљиво је да се Константин у документима потписивао и презименом свог деде, чиме је показивао своју повезаност и приврженост мајци и њеној породици.
Константин XI Палеолог херојски је погинуо у одбрани Цариграда 29. маја 1453. године, када су Турци Османлије предвођени султаном Мехмедом II освојили ромејску престоницу, чиме је са историјске позорнице нестало Византијско царство.
У Антикваријату „Слободни ум“ у Београду, адреса Теразије 5 (пасаж), у четвртак, 12. децембра 2024. године, у 20 часова, биће одржано предавање на тему „Српски средњовековни (византијски) повези књига“. Предавање ће одржати Александар Ћеклић.
Током предавања у форми презентације биће речи о структурним и декоративним елементима књига и техници рада повеза насталих у средњовековном периоду у српским земљама.
Теме предавања ће бити и временски оквири, материјали и средњовековни појмови у вези са повезом, као и место средњовековног повеза у историји српског повеза.
Александар Ћеклић је предавање осмислио на основу практичног и теоријског искуства и истраживачког рада у рукописној библиотеци Манастира Хиландара.
Предавање ће бити одржано у оквиру пројекта Антикваријат „Академија“.
Milan
09.04.2023 at 2:40 pm
Pitanje je,odakle doticnom gospodinu koji ga je oglasio ili aukcijskoj kuci,pečat koji je poreklom iz Srbije I šta traži u inostranstvu.Zasto otkupljivati nesto sto je u vlasništvu Srbije?Sve smo prodali i prošlost i sadašnjost i budućnost.