Радови на месту градилишта новог моста преко Ибра код Магличког замка. Фотографија је власништво инстаграм налога @maglicgrad
Пре недељу дана почела је изградња новог моста преко Ибра код Маглича, на месту где је набујала река пре више од две године однела стару и дотрајалу ћуприју.
Цена радова 15 милиона динара, рок за њихов завршетак два месеца
Радове на изградњи моста са око 15 милиона динара финансирају Град Краљево и Јавно предузеће за уређивање грађевинског земљишта у Краљеву. Извођач радова је краљевачко грађевинско предузеће Амига.
Пројекат изградње моста урадила је Туристичка организација Краљева, по одобрењу градоначелника Предрага Терзића. Тим пројектом предвиђена је изградња новог моста који ће по величини бити сличан старом мосту. Напоменио да је генералним урбанистичким планом на том месту предвиђена изградња хидроелектране, па тренутно није могућа изградња моста већих димензија.
Почетак изградње новог моста преко Ибра код Маглича радује све заљубљенике у српску средњовековну историју и природу, јер ће потенцијални бројни посетиоци врло брзо моћи несметано и без препрека да обилазе тај предивни замак.
Набујали Ибар однео мост 2020. године
Подсетимо, стари мост преко Ибра код Маглича однела је набујала река 23. јуна 2020. године. Од тада је приступ једном од најлепших и најочуванијих замака у Србији веома отежан, а ретки посетиоци су до друге обале Ибра стизали и и даље стижу помоћу привремено постављених скела.
Свакодневна вожња скелом преко Ибра код Маглича у организацији Културног центра Магличград
Једну од скела која вози преко Ибра код Маглича поставио је Културни центар Магличград у августу 2022. године. Од тада је том скелом превезен велики број посетилаца на другу обалу Ибра.
Волонтери Културног центра Магличград радиће и током јесени и зиме и превозиће посетиоце скелом све до завршетка изградње новог моста преко Ибра, по реду вожње који можете видети на фотографији. Уколико дође до неких промена у раду, они ће о томе обавестити јавност преко свог инстаграм налога.
Маглички замак. Аутор фотографије Марко Декић @dele15
С времена на време помислимо да смо видели толико сјајних фотографија Маглича да нам више никада нека будућа његова фотографија неће одузети дах. Сваки пут се испостави да нисмо били у праву!
Маглички замак налази се у долини Ибра, шеснаест километара југозападно од Краљева. Не зна се када је тачно изграђен. У писаним изворима први пут се помиње половином XIV века у „Житију архиепископа Данила II“, који је тај град добио за ризницу Српске архиепископије и у њему је подигао прекрасне палате и остале келије. У унутрашњости Маглича су видљиви остаци неколико здања, попут Цркве Светог Ђорђа и двора.
Ове године завршена је четврта и последња фаза изградње камене стазе од Ибра до Маглича, а тренутно је у току изградња новог моста преко Ибра. Реализација тих пројеката ће умногоме олакшати приступ једном од најлепших српских средњовековних утврђења, чија популарност из године у годину расте.
Камена стаза од Ибра до Магличког замка. Аутор фотографије је Игор Тешић.
Пре око месец дана завршена је четврта и последња фаза градње камене стазе од реке Ибар до Магличког замка.
Камена стаза на Магличу грађена је у четири фазе.
Раније фазе градње камене стазе до Маглича
Средства за прву фазу обезбедили су финансијери из Италије почетком друге деценије 21. века. Тим новцем саграђен је средишњи део стазе.
Након тога уследиле су друга, трећа и четврта фаза изградње, које је иницирала Туристичка организација Краљева, а финансирало их је Министарство туризма Владе Републике Србије.
Друга фаза је реализована 2016. године. Тада је направљен део стазе од главног улаза у замак до средишњег дела стазе, у дужини од 180 метара. Вредност ових радова износила је око 8 милиона динара.
Трећа фаза је реализована 2017. године, а радови су коштали око 2,5 милиона динара. Тада је настављена и завршена градња средишњег дела стазе.
Четврта фаза градње камене стазе до Маглича
Четврта и последња фаза завршена је током месеца септембра 2022. године и подразумева изградњу преосталих 285 метара камене стазе од реке Ибар до средишњег дела стазе.
Министарство туризма финансирало је ту фазу изградње са нешто мање од 7 милиона динара, а извођач радова била је фирма „Орнамент инвестинжењеринг“.
Са комплетираном каменом стазом успон од Ибра до Маглича биће умногоме олакшан посетиоцима замка архиепископа српског Данила II.
Манастир Студеница. Фотографија је власништво сајта Фонда Благо.
Пети по реду „Маглич фест“ биће одржан 4. септембра 2022. године на простору испред средњовековног Манастира Студенице, у организацији Туристичке организације Краљева.
Током манифестације посетиоци ће моћи да уживају у витешким борбама, средњовековној музици, средњовековном музеју на отвореном…
За посетиоце ће бити организована такмичења у средњовековним играма и у гађању копљем, секиром, ножевима и луком и стрелом.
Историја „Маглич феста“
Први „Маглич фест“ је одржан 2017. године у самом Магличу, у подножју замка и на обали Ибра прекопута самог утврђења. На истом месту фестивал је организован и 2018. и 2019. године.
Манифестација је у прве три године одржавања веома допринела популаризацији Маглича као туристичке дестинације. Према проценама тај замак је у том периоду посећивало око 100.000 људи годишње.
„Маглич фест“ није организован 2020. године. У јулу те године набујли Ибар однео је висећи мост код Магличког замка и није било могућности да фестивал буде одржан на исти начин и на истом месту као претходних година.
Од прошле године нова локација „Маглич феста“ је простор код Манастира Студенице.
Реч уредника сајта Српска средњовековна историја поводом организовања „Маглич феста“ код Манастира Студенице
Другу годину заредом „Маглич фест“ биће одржан код Манастира Студенице.
С обзиром да није изграђен нови мост на Ибру код Маглича, одлука да се „Маглич фест“ не одржава у самом Магличу и његовој непосредној околини је више него логична. Замислите ту ситуацију да велики број посетилаца догађаја дође до обале Ибра са којег се види Маглич, у чију част и зарад чије промоције је организована манифестација, а да не могу да посете замак. Тада би људи са правом били незадовољни и постављали би питање зашто нови мост преко Ибра није саграђен.
То су разлози због којих је донета одлука да „Маглич фест“ буде организован код Манастира Студенице све док се не стекну услови да се фестивал врати на своју стару локацију, односно док на Ибру код Маглича не буде саграђен нови мост.
Са једне стране, радује нас што постоји манифестација као што је „Маглич фест“ и подржавамо напоре Туристичке организације Краљева да „Маглич фест“ буде одржаван код Манастира Студенице, све док не буду створени услови да фестивал буде организован у самом Магличком замку и на обалама Ибра.
Са друге стране, морамо да истакнемо велико незадовољство због нерада надлежних власти које ни после две године нису реализовале пројекат изградње новог моста преко Ибра код Маглича.
Тај замак је велико културно-историјско благо Србије и српског народа. Такође, он је потенцијално једна од најзначајнијих туристичких дестинација у Србији.
Захтевамо од надлежних власти на локалном и републичком нивоу да после више од две године почну да раде свој посао и да у најкраћем могућем року почну реалиују пројекат изградње новог моста преко Ибра код Маглича, како би тај замак остварио барем део свог туристичког потенцијала.