Вести
Данас на Филозофском факултету у Новом Саду предавање „Разумевање Византије кроз време: жива стварност и историјска слика“

У среду, 8. марта 2023. године, са почетком у 13 часова, у свечаној сали Филозофског факултета у Новом Саду професор емеритус Филозофског факултета у Београду Љубомир Максимовић одржаће предавање „Разумевање Византије кроз време: жива стварност и историјска слика“.
Поменуто предавање део је циклуса предавања Византолошког института САНУ који ће бити одржан у оквиру Научне трибине историчара.
Извор: Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду
Прочитајте још:
Марко Алексић одржао предавање „Српске земље прије Немањића“ у Бањој Луци
У Ораховцу одржана трибина „Од Бањске до Светих Арханђела“ (видео)
Вести
Вечерас промоција књиге „Милутин – Свети краљ“ на Коларцу у Београду

Вечерас, 29. марта 2023. године, са почетком у 18 часова у Задужбини Илије Коларца, Студентска 5, Београд, биће одржана промоција књиге „Милутин – Свети краљ“ проф. др Владе Станковића.
На промоцији ће поред аутора говорити и проф. др Јелена Ердељан и проф. др Радивој Радић.
Књигу „Милутин – Свети краљ“ је објавила Издавачка кућа „Вукотић медиа“.
Сиже књиге „Милутин – Свети краљ“
Краљ Милутин је својом дуготрајном владавином (1282–1321), мудром политиком, чврстим опредељењем за православну веру, непревазиђеним задужбинарством и стварањем новог средишта српске државе и српског народа на просторима од Косова и Метохије до Скопске и Врањске котлине коренито променио ток српске историје.

Детаљном анализом свих расположивих извора, српских, византијских, бугарских, латинских, књига „Милутин – Свети краљ“ открива до сада непознате аспекте државничке политике српског краља.
Посебна пажња је посвећена његовом светитељству, снажном култу и моштима Светог краља, које од средњовековних времена до данас чудотворе и исцељују, заузимајући посебно место међу православнима на читавом Балкану.
Његове мошти, које су похрањене у Цркви Свете Недеље у Софији, свечано се пресвлаче сваког 29. октобра, у предвечерје празника Светог краља.

Поводом великог јубилеја, седам векова од смрти краља Милутина, књига професора Владе Станковића „Милутин – Свети краљ“ доноси исцрпан и инспиративан поглед на живот, дела и време једног од најзначајнијих владара српске историје.
Извор: фејсбук страница Семинара за византологију Филозофског факултета Универзитета у Београду, Издавачка кућа „Вукотић медиа“
Прочитајтe још:
Стазама српске историје у Македонији – Куманово
Представљена реплика круне краља Милутина (фото, видео)
Бугарска и Србија почеле са обележавањем 700. годишњице смрти краља Милутина
Почели конзерваторско-рестаураторски радови на Краљевој цркви у Студеници
Круне српских средњовековних владара
У Ораховцу одржана трибина „Од Бањске до Светих Арханђела“ (видео)
Актуелности
У току радови на заштити Цркве Успења Пресвете Богородице Манастира Трескавац у Северној Македонији

Црква Успења Пресвете Богородице Манастира Трескавац до краја октобра 2023. године треба да буде заштићена од влаге, која је тренутно највећа опасност за непроцењиво културно благо у тој светињи. Паралелно са тим пројектом почиње и пројекат санације и рестаурације фресака и саме цркве која је стара осам векова.
Како наводи агенција МИА, Министарство културе Републике Северне Македоније је Заводу за заштиту споменика културе и музеју Прилеп доделило 8,2 милиона денара (око 132.500 евра) за те пројекте.

Влага у неким деловима Цркве Успења Пресвете Богородице износи више од 80 одсто
Горан Цветкоски, директор „Завода и музеја“ из Прилепа, објашњава да су хидрогеолошка истраживања и реализација поменутих пројеката кључни за заштиту Цркве Успења Пресвете Богородице, јер је ниво влаге у тој светињи алармантан.
„Тренутно радимо на пројекту хидрогеолошких истраживања, који је кључан за Цркву. У сталном смо контакту са фирмом која ће радити и реализовати пројекат. Чекамо да доставимо пројекат Министарству и Управи за заштиту културног наслеђа, тако да ускоро можемо да почнемо са реализацијом.
Можемо да се похвалимо да ћемо почети и са реализацијом хидрогеолошких истраживања у манастирском комплексу који су основа за наставак обнове. Хидрогеолошка истраживања су значајна за стање влаге због воде која улази у Цркву и оштећује зидове. Највише су оштећени источни и северни зид од воде која улази с Златоврха. Самом интервенцијом и радом на хидрогеолошким истраживањима завршићемо велики посао и олакшати рад на рестаурацији и заштити угрожених фресака у Цркви, али и у трпезарији. Влага достиже од 60, па и до преко 80 одсто и надам се да ћемо је полако одстранити“, објашњава Цветкоски.

Што се пројекта рестаурације и реконструкције Цркве Пресвете Богородице тиче он је у завршној фази и требало би да буде готов до септембра 2023. године. За тај пројекат је добијена тендерска документација. Пројекат ради стручни тим састављен од представника ИЗИС-а, Грађевинског факултета из Скопља и Завода за заштиту споменика културе и музеју Прилеп, а као консултант ангажован је професор из Грчке.
Извор: Српски културно-информативни центар СПОНА
Прочитајте још:
Стазама српске историје у Македонији – Куманово
СПОНА: Најављена заштита Манастира Матеич – угрожене немањићке светиње у Северној Македонији
У току радови на делимичној обнови источног бедема унутрашњег утврђења Манастира Манасије
Вести
Вечерас предавање „Место и улога париске катедре Габријела Мијеа у изучавању маузолеја краљице Јелене“ у Галерији Академије уметности у Новм Саду

У петак, 24. марта 2023. године, са почетком у 18 часова, у Галерији Академије уметности у Новом Саду биће одржано предавање „Место и улога париске катедре Габријела Мијеа у изучавању маузолеја краљице Јелене“. На предавању ће говорити др Дубравка Прерадовић.
Предавањеа „Место и улога париске катедре Габријела Мијеа у изучавању маузолеја краљице Јелене“ је део пратећег програма изложбе „Helena, serbiae regina“.
У току изложба „Helena, serbiae regina“ у Галерији Академије уметности у Новом Саду
Изложба „Helena serbiae regina“ отворена је 17. марта 2023. године у Галерији Академије уметности у Новом Саду.
Повод за њен настанак је обележавање 75. годишњице од оснивања Републичког завода за заштиту споменика културе. Она је направљена у сарадњи РЗЗСК-а са другим националним установама културе, академским и научним институцијама.
Причом о српској краљици Јелени Анђел и Манастиру Градац изложба кроз више слојева осликава везе Француске и Србије. Први пут је приказана у децембру 2022. године у Културном центру Србије у Паризу. Веома позитивно су је оценили француски академски радници, истраживачи византолози и конзерватори Центра за националне споменике Француске.
У оквиру изложбе, захваљујући позајмицама из Народног музеја Србије из Београда и Народног музеја из Краљева, као и излагањем уметничких предмета из колекције Републичког завода, публика ће имати прилику да види оригиналну мистрију из времена градње градачког храма, копије фресака живописа из Благовештењске цркве Манастира Градац, копије фресака из манастира Грачаница и Сопоћани на којима је Јелена представљена као краљица, мајка и монахиња, као и копију иконе коју је поклонила Ватикану.
Сваку од целина изложбе, које су посвећене краљици Јелени и њеним задужбинама, хронологији изградње Манастира Градац, истраживањима и обнови манастирског комплекса, као и градитељско-уметничким дометима архитектуре и сликарства Благовештењске цркве, прати по један кратки документарни филм. Та остварења су настала у сарадњи и уз подршку Факултета драмских уметности из Београда.
Ауторски тим изложбе чине стручњаци Републичког завода за заштиту споменика културе, Филозофског факултета Универзитета у Београду, Балканолошког института САНУ, као и професори и студенти Академије уметности Нови Сад Универзитета у Новом Саду и Факултета ликовних уметности и Факултета драмских уметности Универзитета уметности у Београду.
Изложба је финансирана средствима Министарства културе Републике Србије и реализована уз благослов епископа жичког др. Јустина (Стефановића) и ентузијазам игуманије Манастира Градац Нине (Неранџић).
Изложба ће бити отворена за публику до 30. марта 2023. године, радним данима од 12 до 19 часова.
Извор: Фејсбук страница Републичког завода за заштиту споменика културе, Академија уметности Универзитета у Новом Саду
Прочитајте још:
У току пријаве за радионицу сликања средњовековних орнамената на малтерној подлози
-
Вести6 месеци
Представљена реплика круне цара Душана (фото, видео)
-
Вести6 месеци
Остаци са локалитета Латинска црква са гробљем бачени поред пута!
-
Обновимо Маглич5 месеци
Почела изградња новог моста преко Ибра код Маглича! (фото)
-
Aуторски текстови6 месеци
Црни низ се наставља: У насељу Постење у Новом Пазару уништен археолошки локалитет Латинска црква
-
Aуторски текстови1 година
Нови културоцид у Србији: Уништен велики део археолошког локалитета Марина кула у Куршумлији
-
Обновимо Маглич5 месеци
Завршена четврта и последња фаза градње камене стазе од реке Ибар до Магличког замка!
-
Властела6 месеци
Кнез Вратко Немањић – историјски Југ Богдан, отац кнегиње Милице
-
Српски средњи век за почетнике - основна литература11 месеци
Српски средњи век за почетнике – основна литература