Актуелности
Преминула схимонахиња Теодора, игуманија Манастира Грачанице

Рано јутрос, у Клиничко болничком центру у Београду, преминула је схимонахиња Теодора, игуманија Манастира Успења Пресвете Богородице у Грачаници. Заупокојену литургију служиће Његово преосвештенство, епископ рашко-призренски г. Теодосије у суботу, 11. марта, са почетком у 9 часова, а у наставку ће бити служено опело.
Биографија игуманије Теодоре
Схиигуманија Теодора (световно Милана) Жарковић рођена је 4. маја 1940. године у селу Ракља код Александровца Жупског. У кући је васпитавана и учена у духу православља од благочестивих родитеља Световида и Славке (Филиповић) као четврто дете од укупно шесторо деце.
Од малена је показивала наклоност ка духовном животу, те у својој дванаестој години, уз очев благослов, одлази од куће у Манастир Мрзеницу, где је са љубављу и наклоношћу примају старије руске монахиње. У Манастиру Мрзеници остаје кратко време где, иако још дете, пролази кроз разна послушања. Недуго затим прелази у Манастир Руденицу где се као искушеница налази и њена сестра од тетке.
Године 1955. уз благослов патријарха Германа, тадашњег епископа жичког и администратора рашко-призренског, прелази у Манастир Грачаницу.
Након четири године искушеништва у Манастиру Грачаници замонашена је у чин расе уочи манастирске храмовне славе Велике Госпојине од стране патријарха Павла, тадашњег епископа рашко-призренског, где добија име Теодора. Монахиња Теодора је успешно похађала монашку школу коју је водио њихов духовник, тадашњи епископ Павле, у којој се изучавао Стари и Нови Завет, као и историја цркве, катихизис, читање и превођење црквенословенског, живот светих отаца…
У Манастиру Грачаници монахиња Теодора пролази кроз сва манастирска послушања: кухиња, башта, дочек и упознавање гостију са историјом цркве, брига о старим монахињама, штрикање џемпера, израда и продаја сувенира. Њеном иницијативом је унапређена манастирска економија: подиже се виноград, обрађује се манастирско имање, развија се пчеларство… По упокојењу игуманије Татјане, обавља у манастиру и дужност намеснице. У чин мале схиме замонашена је 1994. године, а у чин велике схиме јануара 2018. године. Својим животом и пожртвованошћу мати Теодора стиче љубав свих мештана Грачанице и шире.
Епископ рашко-призренски Теодосије на дан Светог Георгија 6. маја 2020. године у Манастиру Грачаници доделио је схимонахињи Теодори чин игуманије.
Схиигуманију Теодору у позним годинама биле су стигле многобројне болести, али је то није спутавало да буде у непрекидној молитви Господу, Пресветој Богородици и свим светима које је даноноћно призивала.
Кратка историја Манастира Грачанице
Манастир Грачаница сматра се једном од најзначајнијих задужбина краља Милутина (1282-1321). Зидање Цркве Успења Пресвете Богородице почело је у другој деценији 14. века, а завршено је 1321. године, исте године када се упокојио њен ктитор.
Грађена у српско-византијском стилу, Црква Успења Пресвете Богородице је једино сачувано средњовековно здање Манастира Грачанице. Подигнута је на месту две раније цркве, старије, рановизантијске тробродне базилике, и млађе, једнобродне цркве из 13. века, која је била седиште липљанских епископа. Након изградње Грачанице Липљанска епископија по том манастиру називана је и Грачаничком.

Припрата Цркве Успења Богородице подигнута је средином 14. века, у време владавине цара Стефана Душана. Оштећена је у једном од првих османлијских напада на Косово, између 1379. и 1383, а обновљена најкасније 1383. године. У истом нападу Османлија страдали су и пирг, друге зграде и библиотека Манастира Грачанице.
Грачаница је више пута падала под власт Османлија и враћала се у српске руке. Коначни пад под њихову власт десио се 1455. године, након што су Турци освојили Ново Брдо.
Извор: Епархија рашко-призренска
Прочитајте још:
Вести
Акција чишћења обале Ибра код Маглича у недељу, 2. априла 2023. године

Културни центар „Магличград“ и Планинарско-еколошко друштво „Маглич“ из Краљева организују акцију чишћења корита реке Ибар подно Магличког замка. Акција ће почети у 10 сати, 2. априла 2023. године, код ресторана „Јеринин град“.
Према речима организатора акције, околина највећег културног и историјског симбола Краљева гуши се у ђубрету. Они позивају све заинтересоване људе, екологе и заљубљенике у историју, природу и планинарење да у недељу, 2. априла 2023. године, дођу на договорену локацију и учествују у чишћењу Маглича и његове околине.

Поред корита реке, биће очишћен и простор уз саму Ибарску магистралу. Нажалост, несавесни путници годинама бацају смеће уз ту саобраћајницу, које пак нико не чисти.
За оне који не могу да дођу приватним превозом, сви локални аутобуси који саобраћају на релацији Краљево-Ушће стајаће код ресторана „Јеринин град“.
За све учеснике акције након завршеног посла биће спремљен пасуљ са вргањима.
Све особе заинтересоване за учешће у акцији могу се јавити на телефон Културног центра „Магличград“ 062/85-75-864 и сазнати све додатне информације о овој акцији.
Маглички замак
Маглички замак се налази у долини Ибра, двадесетак километара југозападно од Краљева.
Не зна се када је тачно изграђен, а у писаним изворима се први пут помиње половином XIV века у Житију архиепископа Данила II, који је тај град добио за ризницу Српске архиепископије и у њему подигао прекрасне палате и остале келије.

У унутрашњости Маглича су видљиви остаци неколико здања, попут Цркве Светог Ђорђа и Палате.
Прочитајте још:
РТС: Одложена изградња моста код Маглича
Фотографија Маглича од које застаје дах!
Завршена четврта и последња фаза градње камене стазе од реке Ибар до Магличког замка!
Трећи Маглич фест – посетиоци уживали у средњовековном замку
Вести
Вечерас промоција књиге „Милутин – Свети краљ“ на Коларцу у Београду

Вечерас, 29. марта 2023. године, са почетком у 18 часова у Задужбини Илије Коларца, Студентска 5, Београд, биће одржана промоција књиге „Милутин – Свети краљ“ проф. др Владе Станковића.
На промоцији ће поред аутора говорити и проф. др Јелена Ердељан и проф. др Радивој Радић.
Књигу „Милутин – Свети краљ“ је објавила Издавачка кућа „Вукотић медиа“.
Сиже књиге „Милутин – Свети краљ“
Краљ Милутин је својом дуготрајном владавином (1282–1321), мудром политиком, чврстим опредељењем за православну веру, непревазиђеним задужбинарством и стварањем новог средишта српске државе и српског народа на просторима од Косова и Метохије до Скопске и Врањске котлине коренито променио ток српске историје.

Детаљном анализом свих расположивих извора, српских, византијских, бугарских, латинских, књига „Милутин – Свети краљ“ открива до сада непознате аспекте државничке политике српског краља.
Посебна пажња је посвећена његовом светитељству, снажном култу и моштима Светог краља, које од средњовековних времена до данас чудотворе и исцељују, заузимајући посебно место међу православнима на читавом Балкану.
Његове мошти, које су похрањене у Цркви Свете Недеље у Софији, свечано се пресвлаче сваког 29. октобра, у предвечерје празника Светог краља.

Поводом великог јубилеја, седам векова од смрти краља Милутина, књига професора Владе Станковића „Милутин – Свети краљ“ доноси исцрпан и инспиративан поглед на живот, дела и време једног од најзначајнијих владара српске историје.
Извор: фејсбук страница Семинара за византологију Филозофског факултета Универзитета у Београду, Издавачка кућа „Вукотић медиа“
Прочитајтe још:
Стазама српске историје у Македонији – Куманово
Представљена реплика круне краља Милутина (фото, видео)
Бугарска и Србија почеле са обележавањем 700. годишњице смрти краља Милутина
Почели конзерваторско-рестаураторски радови на Краљевој цркви у Студеници
Круне српских средњовековних владара
У Ораховцу одржана трибина „Од Бањске до Светих Арханђела“ (видео)
Актуелности
У току радови на заштити Цркве Успења Пресвете Богородице Манастира Трескавац у Северној Македонији

Црква Успења Пресвете Богородице Манастира Трескавац до краја октобра 2023. године треба да буде заштићена од влаге, која је тренутно највећа опасност за непроцењиво културно благо у тој светињи. Паралелно са тим пројектом почиње и пројекат санације и рестаурације фресака и саме цркве која је стара осам векова.
Како наводи агенција МИА, Министарство културе Републике Северне Македоније је Заводу за заштиту споменика културе и музеју Прилеп доделило 8,2 милиона денара (око 132.500 евра) за те пројекте.

Влага у неким деловима Цркве Успења Пресвете Богородице износи више од 80 одсто
Горан Цветкоски, директор „Завода и музеја“ из Прилепа, објашњава да су хидрогеолошка истраживања и реализација поменутих пројеката кључни за заштиту Цркве Успења Пресвете Богородице, јер је ниво влаге у тој светињи алармантан.
„Тренутно радимо на пројекту хидрогеолошких истраживања, који је кључан за Цркву. У сталном смо контакту са фирмом која ће радити и реализовати пројекат. Чекамо да доставимо пројекат Министарству и Управи за заштиту културног наслеђа, тако да ускоро можемо да почнемо са реализацијом.
Можемо да се похвалимо да ћемо почети и са реализацијом хидрогеолошких истраживања у манастирском комплексу који су основа за наставак обнове. Хидрогеолошка истраживања су значајна за стање влаге због воде која улази у Цркву и оштећује зидове. Највише су оштећени источни и северни зид од воде која улази с Златоврха. Самом интервенцијом и радом на хидрогеолошким истраживањима завршићемо велики посао и олакшати рад на рестаурацији и заштити угрожених фресака у Цркви, али и у трпезарији. Влага достиже од 60, па и до преко 80 одсто и надам се да ћемо је полако одстранити“, објашњава Цветкоски.

Што се пројекта рестаурације и реконструкције Цркве Пресвете Богородице тиче он је у завршној фази и требало би да буде готов до септембра 2023. године. За тај пројекат је добијена тендерска документација. Пројекат ради стручни тим састављен од представника ИЗИС-а, Грађевинског факултета из Скопља и Завода за заштиту споменика културе и музеју Прилеп, а као консултант ангажован је професор из Грчке.
Извор: Српски културно-информативни центар СПОНА
Прочитајте још:
Стазама српске историје у Македонији – Куманово
СПОНА: Најављена заштита Манастира Матеич – угрожене немањићке светиње у Северној Македонији
У току радови на делимичној обнови источног бедема унутрашњег утврђења Манастира Манасије
-
Вести6 месеци
Представљена реплика круне цара Душана (фото, видео)
-
Вести6 месеци
Остаци са локалитета Латинска црква са гробљем бачени поред пута!
-
Обновимо Маглич5 месеци
Почела изградња новог моста преко Ибра код Маглича! (фото)
-
Aуторски текстови6 месеци
Црни низ се наставља: У насељу Постење у Новом Пазару уништен археолошки локалитет Латинска црква
-
Aуторски текстови1 година
Нови културоцид у Србији: Уништен велики део археолошког локалитета Марина кула у Куршумлији
-
Обновимо Маглич5 месеци
Завршена четврта и последња фаза градње камене стазе од реке Ибар до Магличког замка!
-
Властела6 месеци
Кнез Вратко Немањић – историјски Југ Богдан, отац кнегиње Милице
-
Српски средњи век за почетнике - основна литература11 месеци
Српски средњи век за почетнике – основна литература