Фото
Црква Светог Николе (Рајкова црква) у Призрену – почетак њене обнове

Иако тече тек прва четвртина 2023. године, малобројни Срби из Призрена већ имају један велики догађај по којем ће памтити ту годину – почетак обнове средњовековне Цркве Светог Николе (Рајкове цркве). У мору суморних вести из јужне српске покрајине и у вези са њом које свакодневно слушамо или читамо, нека ова радосна вест буде најава бољих и срећнијих времена за све Србе са Космета, али и за све Србе широм света. Пред нашим читаоцима су фотографије Рајкове цркве које ће остати трајно сведочанство у каквом стању се та светиња налазила пре самог почетка њене обнове.








Црква Светог Николе (Рајкова црква) у Призрену
Цркву Светог Николе подигао је српски средњовековни племић из Призрена Рајко Киризмић.
Године 1348. цар Душан даровао је Рајкову цркву својој задужбини Манастиру Светих Архангела код Призрена.
Припрата на Цркви Светог Николе је подигнута у 19. веку.
Недуго након завршетка рата 1999. године и доласка мировних снага на Косову и Метохији албански екстремисти су оскрнавили и девастирили Рајкову цркву.
Прочитајте још:
У Призрену почиње обнова средњовековне Рајкове цркве
Високи Дечани: Помозите обнову средњовековне Рајкове цркве у Призрену
Фото
Велико благо Призрена – фреске у Цркви Богородице Љевишке

Многи људи који посете Косово и Метохију кажу да је највећи утисак на њих оставио царски град Призрен, град музеј који на сваком кораку одише историјом. Бројне су средњовековне цркве у њему, а прва међу њима је Богородица Љевишка. Посебно благо за српску, европску и светску уметност и историју представљају фреске у Цркви Богородице Љевишке.
Четири градитељске фазе у Цркви Богородице Љевишке
На месту данашње Цркве Богородице Љевишке у Призрену научници су утврдили четири градитељске фазе. Прва фаза потиче из времена раног хришћанства. Друга фаза догодила се током средњевизантијског периода, између 9. и 11. века.
У време владавине краља Стефана Првовенчаног 1219. године формирана је аутокефална Српска православна црква. У њен састав улази и Призренска епископија, са својим старим седиштем у Богородици Љевишкој. Тада је та светиња обновљена и то је трећа фаза градње.
Четврта фаза се догодила у време владавине краља Милутина, од 1307. до 1309. године. Тада је спроведена темељна обнова Богородице Љевишке, под руководством градитеља Николе и уз залагање призренских владика Дамјана и Саве, потоњег архиепископа српског Саве III.
Фрескосликарство Цркве Богородице Љевишке
Непроцењиву вредност за српску, европску и светску уметност и историју имају сачуване фреске у Цркви Богородице Љевишке, које су настале у различитим периодима.
Фреска Богородице Елеусе са Христом Хранитељом насликана је током треће деценије 13. века. Још две фреске потичу из тог времена – Свадба у Кани и Исцељење слепог. Оне се данас чувају у Галерији фресака Народног музеја Србије у Београду.
Остале фреске настале су од 1307. до 1313. године и дело су чувеног фрескописца из Солуна Михаила Астрапе и његових помоћника.
Као и бројне друге хришћанске православне српске богомоље, Богородица Љевишка је оскрнављена у погрому марта 2004. године, које су над српским становништвом и светињама спровели албански екстремисти. Њене фреске су тада веома оштећене у пожару, али су на срећу сачуване и рестауриране у другој деценији 21. века. Радове је спровео Републички завод за заштиту споменика културе.
Фреске у Цркви Богородице Љевишке




























Извори: Фондација Благо, Републички завод за заштиту споменика културе, фејсбук профил игумана Манастира Високи Дечани Саве Јањића
Прочитајте још:
Фото
Манастир Хиландар четкицом сликара Владимира Бурсаћа

Манастир Хиландар, задужбина монаха Симеона (великог жупана Стефана Немање, монаха Саве (Растка Немањића), краља Милутина и кнеза Лазара, својом лепотом у прошлости је инспирисао бројне уметнике, а то чини и у савременом добу. Пред Вама је низ радова Владимира Бурсаћа, академског сликара, иконописца и илустратора, на којима је из различитих углова представио један од најзначајнијих и најлепших српских средњовековних манастира.











Извор:
Прочитајте још:
Фото
Јесен стигла и у Манастир Високи Дечани

Игуман Манастира Високи Дечани отац Сава Јањић објавио је на свом профилу на Фејсбуку предивне фотографије Манастира Високи Дечани „одевеног“ у јесење боје. Уживајте у фотографијама!











Погледајте још:
У Грачаници одржан 6. Витешки фестивал „Штит“
Трећи Маглич фест – посетиоци уживали у средњовековном замку
-
Вести6 месеци
Представљена реплика круне цара Душана (фото, видео)
-
Вести6 месеци
Остаци са локалитета Латинска црква са гробљем бачени поред пута!
-
Обновимо Маглич5 месеци
Почела изградња новог моста преко Ибра код Маглича! (фото)
-
Aуторски текстови6 месеци
Црни низ се наставља: У насељу Постење у Новом Пазару уништен археолошки локалитет Латинска црква
-
Aуторски текстови1 година
Нови културоцид у Србији: Уништен велики део археолошког локалитета Марина кула у Куршумлији
-
Обновимо Маглич5 месеци
Завршена четврта и последња фаза градње камене стазе од реке Ибар до Магличког замка!
-
Властела6 месеци
Кнез Вратко Немањић – историјски Југ Богдан, отац кнегиње Милице
-
Српски средњи век за почетнике - основна литература11 месеци
Српски средњи век за почетнике – основна литература